Kennelkerhon vuosittain palkitut

Kennelkerho palkitsee vuosittain menestyneitä jäseniään. Muista siis ilmoittaa koirasi tulokset Webmasterille.

Lisätietoja palkitsemissäännöistä:
- Jäsenasiat --> palkitsemissäännöt

Vuosi 2016

Kiertopalkinnot

Paras palveluskoira: Espanjanvesikoira ”Ferdores Kadett Katam” Om. Niilo Hämäläinen

Paras koiranohjaaja: Niilo Hämäläinen

Blackien pytty (lupaavin palveluskoira): Bokseri “Harri von Inis Vitrin” Om. Nita Kekäläinen

Suur-Savon kennelpiirin kiertokilpi: Matti Mikkonen

Vuoden valjakkokoira: Beauceron ”Black Carambas Oriane le Belle” Om. Arja Myöhänen

Vuoden Toko-koira: Beauceron ”Myöhän Caroliina” Om. Arja Myöhänen

Vuoden veteraani: Labradorinnoutaja "Tawastway's Join To Foxtrot" Om. Heli Lundenius

Vuoden pentu: Cairnterrieri ”Northern Island Moonlight Lily” Om. Marianne Karjalainen

Vuoden metsästyskoira: Suomenajokoira ”Ruokosuon Riki” Om. Matti Mikkonen

Zaidan pytty (paras kääpiökoira): Lhasa Apso ”Chic Choix la Grande Dame” Om. Titta Vauhkonen

Vuoden puurtaja: Tiina Luukkonen

Muut palkinnot

Vuoden kasvattaja: Kennel "Northern Island" - Marianne Karjalainen

Kerimäkitreenin ahkera koirankouluttaja: Katja Muhonen

Savonlinnan arkitottisten ahkera koirankouluttaja: Pauliina Hakkarainen

Roturyhmien parhaat

FCI 1

Tiina Luukkonen & Belgianpaim. Groenendael ”Ar´tfulfox´s Black Amethyst”

FCI 2

Ulla Silvennoinen & Bernhardinkoira pk "Mironbell`s Lord Alejandro”

FCI 3

Maija Koiranen & Cairnterrieri "Bewille´s Grand Slam”

FCI 5

Jussi Muukkonen & Chow chow “Freedom Fighter Lietuvos Liutas”

FCI 6

Matti Mikkonen & Suomenajokoira ”Ruokosuon Riki”

FCI 8

Heli Lundenius & Labradorinnoutaja "Tawastway's Join To Foxtrot”"

FCI 9

Titta Vauhkonen & Lhasa Apso ”Chic Choix la Grande Dame”

Luokkalautaset

JK1: Nita Kekäläinen & Bokseri ”Harri von Inis Vitrin”

TK1: Arja Myöhänen & Beauceron ”Myöhän Caroliina”

AJOK1: Matti Mikkonen & Suomenajokoira ”Ruokosuon Riki”

LINT VOI2: Ilkka Turtiainen & Suomen pystykorva ”Pogostan Kusti”

Valiot

MVA: Nita Kekäläinen & Bokseri ”Harri von Inis Vitrin”

MVA: Titta Vauhkonen & Lhasa Apso ”Chic Choix la Grande Dame”

MVA: Anna-Mari Syrjäläinen & Suomen pystykorva “Pogostan Kusti”

KVA: Matti Mikkonen & Suomenajokoira “Ruokosuon Riki”

Vuosi 2015

Kiertopalkinnot

- Paras palveluskoira: Belgianpaimenkoira Groenendael ”Athos” Om. Eija Hirvonen & Mika Nousiainen
- Paras koiranohjaaja: Eija Hirvonen
- Blackien pytty (lupaava palveluskoira): Saksanpaimenkoira “Acetarasfranco”, Om. Petri Koponen
- Vuoden valjakkokoira: Hovawart ”Egerian Albiorix”, Om. Niina Karjalainen & Mika Tiainen
- Vuoden Toko-koira: Saksanpaimenkoira ”Waltzun Chili”, Om. Tiina Saarelma
- Vuoden veteraani: Labradorinnoutaja ”Tawastway´s Join to Foxtrot”, Om. Heli Lundenius
- Zaidan pytty (paras kääpiökoira): Lhasa Apso ”Chix Choix la Grande Dame”, Om. Titta Vauhkonen
- Vuoden puurtaja: Arja Myöhänen
- Suur-Savon kennelpiirin kiertokilpi: Laura Hirvonen

Muut palkinnot:

- Vuoden kasvattaja: Kennel "Northern Island" - Marianne Karjalainen

- Kerimäkitreenin ahkera koirankouluttaja: Päivi Pirttisalo

- Savonlinnan arkitottisten ahkera koirankouluttaja: Elisa Laukkanen

Roturyhmien parhaat:

FCI 1:

Arja Myöhänen & Beauceron ”Black Carambas Oriane le Belle"

FCI 2:

Ulla Silvennoinen & Bernhardinkoira "Mironbell`s Lord Alejandro”

FCI 3:

Marianne Karjalainen & Cairnterrieri ”Kaivomäen Amaranth Gingerline”

FCI 5:

Jussi Muukkonen & Chow chow “Freedom Fighter Lietuvos Liutas”

FCI 6:

Matti Mikkonen & Suomenajokoira ”Ruokosuon Riki”

FCI 7:

Jutta Paajanen & Gordoninsetteri “Silent North Amalthea”

FCI 8:

Heli Lundenius & Labradorinnoutaja “Windywood´s Captain J Hook”

FCI 9:

Titta Vauhkonen & Lhasa Apso ”Chix Choix la Grande Dame”

Luokkalautaset:

* JK3: Niilo Hämäläinen & Espanjanvesikoira ”Ferdores Kadett Katam"

* JK2 JK3: Petri Koponen & Saksanpaimenkoira ”Acetarasfranco”

* HK1 TK1 JK2 JK3: Eija Hirvonen & Belgianpaimenkoira groenendael ”Athos"

* TK1: Katja Juutilainen & Kääpiösnautseri ”Nenemo Hot Wheather”

* TK1: Arja Myöhänen & Beauceron ”Black Carambas Oriane le Belle”

* TK1: Nita Kekäläinen & Bokseri ”Harri von Inis Vitrin”

* TK2: Tiina Saarelma & Saksanpaimenkoira ”Waltzun Chili”

* AJOK1: Matti Mikkonen & Suomenajokoira ”Ruokosuon Riki"

* AJOK1: Seppo Jokinen & Suomenajokoira ”Ruokosuon Rento"

* AJOK2: Matti Mikkonen & Suomenajokoira ”Ruokosuon Rina”

Valiot:

* MVA: Arja Myöhänen & Beauceron ”Black Carambas Oriane le Belle
* MVA: Niina Toropainen & Belgp. Malinois ”Giramin Dugan”
* MVA: Eija Hirvonen & Belgp. Groenendael "Athos"
* MVA: Kaisa & Vesa Törn ja Berninpaimenkoira “Bernoban Lumia"
* MVA: Kaisa & Vesa Törn ja Berninpaimenkoira “Bernoban Supermarket”
* MVA: Kaisa & Vesa Törn ja Berninpaimenkoira “Bernoban Supermiina”
* MVA: Marianne Karjalainen & Cairnterrieri “Kaivomäen Amaranth Gingerline”

* MVA: Elli & Eveliina Kokki & Olavi Itkonen ja Leoberg "Pihlatuulen Syysmyrsky"

* MVA: Anne Soininen & Eurasier “Fabulous Dantas Alpha Yu-na”
* KVA: Niina Toropainen & Belgp. Malinois ”Giramin Dugan”
* KVA: Seppo Jokinen & Suom.ajokoira ”Ruokosuon Rento"

Vuosi 2014

Kiertopalkinnot

* Paras palveluskoira: Niina Toropainen & Belgianpaimenkoira Malinois Giramin Dugan

* Paras koiranohjaaja: Hannu Myöhänen

* Blackien pytty (lupaava palveluskoira): Niilo Hämäläinen & Espanjanvesikoira "Ferdores Kadett Katam"

* Suur-Savon kennelpiirin kiertokilpi: Nita Kekäläinen

* Vuoden valjakkokoira: Niina Karjalainen & Hovawart Egerian Albiorix

* Vuoden Toko-koira:
Om. Arja Myöhänen, Ohj. Hannu Myöhänen & Beauceron "Myöhän Asser"

* Paras pentu: Titta Vauhkonen & Lhasa Apso "Nice Choice Midsummer Star"

* Vuoden veteraani:
Matti Mikkonen & Suomenajokoira "Ruokosuon Cami"

* Zaidan pytty (paras kääpiökoira):
Maiju Myllys & Ranskanbuldoggi "Huithapelin Iron Maiden"

* Vuoden puurtaja:
Maarit Kataikko

Muut palkinnot

* Vuoden kasvattaja: Matti Mikkonen - Ruokosuon kennel

* Kerimäkitreenin ahkera koirankouluttaja: Satu Aleksejev

* Savonlinnan arkitottisten ahkera koirankouluttaja:
Tiina Luukkonen

Roturyhmien parhaat

* FCI 1: Kaisa ja Vesa Törn & Shetlanninlammaskoira "Marvitholl Amour Secret"

* FCI 2: Ulla Silvennoinen & Bernhardinkoira "Mironbell`s Lord Alejandro"

* FCI 3: Marianne Karjalainen & Cairnterrieri "Kaivomäen Amaranth Gingerline"

* FCI 5: Jussi Muukkonen & Chow chow "Freedom Fighter Lietuvos Liutas"

* FCI 6:
Matti Mikkonen & Suomenajokoira "Ruokosuon Riki"

* FCI 7:
Jutta Paajanen & Gordoninsetteri "Silent North Amalthea"

* FCI 8:
Heli Lundenius & Labradorinnoutaja "Windywood´s Captain J Hook"

* FCI 9: Maiju Myllys & Ranskanbuldoggi "Huithapelin Iron Maiden"

Luokkalautaset

* FH1: Niilo Hämäläinen & Espanjanvesikoira "Ferdores Kadett Katam"

* JK1: Niilo Hämäläinen & Espanjanvesikoira "Ferdores Kadett Katam"

* JK1: Eija Hirvonen & Belgianpaimenkoira groenendael "Athos"

* JK1: Petri Koponen & Saksanpaimenkoira "Acetarasfranco"

* TK1:
Heidi Kemppainen & Lapinporokoira "Poropeukalon Sokeri-Jussi"

* TK1:
Tiina Saarelma & Saksanpaimenkoira "Waltzun Chili"

* TK1:
Om. Arja Myöhänen, Ohj. Hannu Myöhänen & Beauceron "Myöhän Asser"

* AJOK1:
Matti Mikkonen & Suomenajokoira "Ruokosuon Riki"

* JK2: Niilo Hämäläinen & Espanjanvesikoira "Ferdores Kadett Katam"

* HK2:
Niina Karjalainen & Hovawart "Egerian Albiorix"

* HK2:
Om. Arja Myöhänen, Ohj. Hannu Myöhänen & Beauceron "Black Carambas Oriane le Belle"

* TK2:
Mirva Turtiainen & Espanjanvesikoira "Ferdores I love drama"

* TK2:
Om. Arja Myöhänen, Ohj. Hannu Myöhänen & Beauceron "Myöhän Asser"

* AJOK2: Matti Mikkonen & Suomenajokoira "Ruokosuon Rina"

* HK3: Om. Arja Myöhänen, Ohj. Hannu Myöhänen & Beauceron "Black Carambas Oriane le Belle"

* JK3: Niina Karjalainen & Hovawart "Egerian Albiorix"

Valiot

* MVA: Leena Hartikainen & Mittelspitz "Darrenhoff Creamy Capuccino"

* MVA: Kaisa ja Vesa Törn & Shetlanninlammaskoira "Marvitholl Amour Secret"

* MVA: Jasmin ja Ville Rosenberg & Länsigöötanmaan pystykorva "Calawan Fjalar"

* MVA: Jutta Paajanen & Gordoninsetteri "Silent North Amalthea"

Vuosi 2013

Kiertopalkinnot

* Paras palveluskoira: Belgianpaimenkoira Malinois "Giramin Dugan", Om. Niina ja Pasi Toropainen

* Paras koiranohjaaja: Niina Toropainen

* Blackien pytty (lupaava palveluskoira): Beauceron "Black Carambas Oriane le Belle",
Om. Arja Myöhänen

* Zaidan pytty (paras kääpiökoira): Lhasa Apso "Taivaskatseen Mustikkasuu", Om. Titta Vauhkonen

* Vuoden valjakkokoira: Howavart "Egerian Albiorix", Om. Niina Karjalainen ja Mika Tiainen

* Vuoden paimentaja: Beauceron "Myöhän Biggy", Om. Satu Jalvanti-Hannikainen

* Vuoden toko-koira: X-rotu "Remo",
Om. Nita Muhonen

* Agility-tsemppari: Anne ja Anu Rinkinen

* Paras pentu: Eurasier "Fabulous Dantas Alpha Yu-Na", Om. Anne Soininen

* Vuoden veteraani: Suomenajokoira "Ruokosuon Cami", Om. Matti Mikkonen

* Suur-Savon kennelpiirin kiertokilpi:
Kari Kivimurto

* Vuoden puurtaja: Matti Mikkonen

* Vuoden nuori tulokas: Emma Kimari

Muut palkinnot

* Vuoden kasvattaja: Ruokosuon- kennel, Matti Mikkonen

* Kerimäkitreenin ahkera koirankouluttaja: Petri Koponen

* Savonlinnan arkitottisten ahkera koirankouluttaja: Jenna Makkonen

Roturyhmien parhaat

* FCI 1: Belgianpaimenkoira Groenendael "Heather Honey alias Dakota", Om. Sonja Enlund
Valkoinen paimenkoira "Disadonna King Horant", Om. Tiina Rosanti

* FCI 2: Leonberginkoira "Teamaides Qubic Quandango", Om. Eveliina Kokki ja Olavi Itkonen

* FCI 3: Cairnterrieri "Kaivomäen Amaranth Gingerline", Om. Marianne Karjalainen

* FCI 5: Chow chow "Freedom Fighter Lietuvos Liutas", Om. Jussi Muukkonen

* FCI 6: Suomenajokoira "Ruokosuon Cami", Om. Matti Mikkonen

* FCI 7: Gordoninsetteri "Moonset It´s Now or Never", Om. Sari Finer-Miettinen

* FCI 9: Lhasa Apso "Taivaskatseen Mustikkasuu", Om. Titta Vauhkonen

Luokkalautaset

* JK 1: Belgianpaimenkoira Malinois "Giramin Dugan", Om. Niina ja Pasi Toropainen

* JK 1: Howavart "Egerian Albiorix", Om. Niina Karjalainen ja Mika Tiainen

* HK 1: Beauceron "Black Carambas Oriane le Belle", Om. Arja Myöhänen

* LINT 1: Suomenpystykorva "Pogostan Kusti", Om. Ilkka Turtiainen

* AJOK 1: Suomenajokoira "Ruokosuon Cami", Om. Matti Mikkonen

* AJOK 1: Suomenajokoira "Ruokosuon Retu", Om. Pirkko Kokko

* TK 1: X-rotu "Remo", Om. Nita Muhonen

* TK 1: Valkoinen paimenkoira "Kustom Karake´s rough Boy", Om. Riina Viertokangas

* JK 2: Belgianpaimenkoira Malinois "Giramin Dugan", Om. Niina ja Pasi Toropainen

* JK 2: Howavart "Egerian Albiorix", Om. Niina Karjalainen ja Mika Tiainen

* AJOK 2: Suomenajokoira " Ruokosuon Riki", Om. Matti Mikkonen

* JK 3: Belgianpaimenkoira Malinois "Giramin Dugan", Om. Niina ja Pasi Toropainen

* KAER NUO 3: Karkeakarvainen saksanseisoja "Mustakallion Ella", Om. Veli-Matti Suhonen

Valiot

* KVA: Beauceron "Myöhän Adisa", Om. Arja Myöhänen

* MVA: Howavart "Egerian Albiorix", Om. Niina Karjalainen ja Mika Tiainen

* MVA: Lhasa Apso "Taivaskatseen Mustikkasuu", Om. Titta Vauhkonen

* MVA: Eurasier "Steppen Hill´s Angel Dust", Om. Anne Soininen

Kennelkerhon 50v.- juhlassa palkitut

Kennelkerhon kunniaviiri

* Hannu Myöhänen
* Tuula Rajansalo

Palveluskoiraliiton kunniaviiri

* Hannu Myöhänen

Kennelkerhon kultainen ansiomerkki

* Tuula Rajansalo
* Satu Behm
* Arja Myöhänen

Kennelkerhon hopeinen ansiomerkki

* Maritta Karvinen-Kivimurto
* Niina Karjalainen
* Eija Hirvonen
* Hanna Laamanen

Kennelkerhon pronssinen ansiomerkki

* Leena Hartikainen
* Satu Jalvanti-Hannikainen
* Matti Mikkonen
* Jussi Muukkonen
* Ulla Silvennoinen

Vuosi 2012

Kiertopalkinnot

* Paras palveluskoira: Myöhän Asser om. Arja Myöhänen

* Paras pentu : Länsigöötanmaanpystykorva Calawan Fjalar Om. Jasmin Rosenberg ja Ville Nuopponen

* Agitsemppari: Noora Kekäläinen

* Tokopytty : Beauceron Myöhän Armas Om. Sanna Pennanen

* Blackien pytty: Saksanpaimenkoira Frau Fortuna Merlin Om. Maritta Karvinen-Kivimurto

* Zaidan pytty: Paras kääpiökoira  Ranskanbuldoggi Cerera Eclair De Lune Om. Marjaana Honkanen

* Vuoden nuori tulokas:  Silja Korhonen  (koira Laku)

* Vuoden puurtaja: Nita Muhonen

* Suur-Savon kennelpiirin kiertokilpi: Niina Karjalainen

* Vuoden veteraani:  Ruokosuon Cami Om. Matti Mikkonen

* Vuoden paimentaja: Sucikan Casanova Om. Mikko Hannikainen ja Satu Jalvanti-Hannikainen

* Vuoden valjakkokoira: Hovawart Egerian Albiorix om. Niina Karjalainen & Mika Tiainen

Roturyhmien parhaat

Ryhmä 1: Beauceron Black Carambas Roasted Mad Croc Om. Sonja Enlund

Ryhmä 2: Bernhardinkoira Buffy's Teddybear Brutus om. Ulla Silvennoinen

Ryhmä 3: Cairnterrieri Kaivomäen Valma Telluntytär Om. Marianne Karjalainen

Ryhmä 5: Chow chow Freedom Fighter Lietuvos Liutas   om. Jussi Muukkonen

Ryhmä 6: Suomenajokoira Ruokosuon Riki Om. Matti Mikkonen

Ryhmä 7: Gordoninsetteri Silent North Amalthea Om. Jutta Paajanen ja Henri Matikainen

Ryhmä 9: Ranskanbuldoggi Cerera Eclair De Lune Om. Marjaana Honkanen

Luokkalautaset

* MVA  Bernhardinkoira pk. Mironbell`s Lord Alejandro  Om. Ulla Silvennoinen

* MVA  Lapinporokoira Poropeukalon Sokeri-Jussi om. Heidi Kemppainen & Valtteri Viro

* TK1 Beauceron Myöhän Armas om. Sanna Pennanen

Muut palkinnot

* Kennelkerhon paras koiranohjaaja: Hannna Laamnen SM, RM ja TK1

* Vuoden kasvattaja: Ruokosuon Kennel / Kasvattaja Matti Mikkonen

* Kerimäki-treenin ahkera koirankouluttaja: Laura Hirvonen

* Pk-renkaan ahkerat koirankouluttajat: Marianne & Ape Karjalainen, Jasmin Rosenberg & Ville Nupponen, Jenna Makkonen

* Pk-renkaan vuoden persoona: Leena Hartikainen

Vuosi 2011

Kiertopalkinnot

*Paras palveluskoira: Myöhän Asser om. Arja Myöhänen
*Paras pentu : Eurasier Stepphen Hill's Angel Dust om. Anne Soininen
*Tokopytty: Jip Jap,n Passion DiAlba om.Minna Laamanen
*Blackien pytty: Egerian Albiorix om. Niina Karjalainen & Mika Tiainen
*Zaidan pytty:-
*Vuoden nuori tulokas: Hanna Laamanen
*Vuoden puurtaja: Tuula Rajansalo
*Suur-Savon kennelpiirin kiertokilpi: Arja Myöhänen
*Vuoden veteraani: Itäsiperianlaika Ohotnik Nappi om. Anna Enges
*Vuoden paimentaja: Diamond Bluff Paris Texas om. Merja Tiainen

Roturyhmien parhaat

Ryhmä 1: Beauceron U'Hugo Bas Rouges de Lisica om. Sonja Enlund
Ryhmä 2: Bernhardinkoira Buffy's Teddybear Brutus om. Ulla Silvennoinen
Ryhmä 5: Chow chow Freedom Fighter Lietuvos Liutas om. Jussi Muukkonen
Ryhmä 6: Suomenajokoira Kaikuvuoren Sara om. Matti Mikkonen
Ryhmä 7: Gordoninsetteri Silent North Amalthea Om. Ulla Silvennoinen & Jutta Paajanen

Luokkalautaset

HK1 Hovawart Egerian Albiorix om. Niina Karjalainen ja Mika Tiainen
HIRVI AVO Itäsiperianlaika Huntersheart Ellinoora om. Anna Egnes
FI MVA Bernoban Rautanaula om. Ulla Silvennoinen, Kaisa ja Vesa Törn