Kerhon järjestämien kokeiden tulokset

Tiina & Chili, tuomari Mirja Konnu ja Nita & Harri

Vuosi 2016

1.10.2016 Jälkikoe (PAJÄ 1,2,3)

Tuomari: Susanna Fennander

ALO-LUOKKA:
- Pekka Mustonen & valkoinen paimenkoira "Riot Leader's Honey Bunny": M 151 T 63 = 214p / ei tulosta

AVO-LUOKKA:
1. Tuija Pohjanvirta & bordercollie "Pythagoraan Easy Emerald": M 195 T 94 = 289p 1-tulos JK2
- Nita Kekäläinen & bokseri "Harri von Inis Vitrin": M 137 ohjaaja keskeytti

VOI-LUOKKA:
1. Mari Kortelainen & suursnautseri "Amories Harmonia": M 194 T 74 = 268p 2-tulos JK3
- Pirkko Kallinen & beauceron "Bayjet Dodge": M 129 T 77 = 206p / ei tulosta
- Lilli Rahkonen & suursnautseri "Billy-Boy vom Schwartzen Humor": M 138 ohjaaja keskeytti

17.10.2016 Hakukoe (PAHA 1,2,3)

Tuomari: Mirja Konnu

ALO:
- Lassi Hiltunen & snautseri "Wanhan Purolan Sherlock": M 192 T 71 = 263p (II-tulos) HK1

AVO:
- Mikko Lehikoinen & Rottweiler "Rottwood Zecca": M 196 T 82 = 278p (I-tulos) HK2
- Niina Toropainen & belgianpaim. Malinois "Giramin Dugan": M 198 T 79 = 277p (I-tulos) HK2

VOI:
- Ari Talkkari & Rottweiler "Finnmaidens Kiss me Quick": M 192 T 79 = 271p (I-tulos) HK3
- Seija Rämö & snautseri "Wanhan Purolan la Bomba": M 89 ohjaaja keskeytti

26.7.2016 Käyttäytymiskoe (BH-koe)

Tuomari: Mirja Konnu

HYVÄKSYTTY BH-Koe:

- Tiina Luukkonen & Belgianpaimenkoira groenendael "AR'TFULFOX'S BLACK AMETHYST"

- Juho-Kalle Björn & Dobermann "BRÜCKENDORFER AIDA"

- Katri Kaskinen & Beauceron "Myöhän Catos"

- Arja Myöhänen & Beauceron "Myöhän Coralli"

- Heidi Kemppainen & Lapinporokoira "Poropeukalon Juhannuspupu"

HYLÄTTY Bh-koe:

- Birgitta Malkki & Belgianpaimenkoira groenendael "BLACK CARAMBAS BARBIE GIRL"

11.6.2016 Jälkikoe (PAJÄ 1,2,3)

Tuomari: Susanna Fennander

PAJÄ 1 (Alokas-luokka):
1. Nita Kekäläinen & Bokseri "Harri von Inis Vitrin": Maasto 173p Tottelevaisuus 77p = 250p / 2-tulos, koulutustunnus JK1 --> FI MVA
- Heidi Kemppainen & Lapinporokoira "Poropeukalon Sokeri-Jussi": Maasto 108p Tottelevaisuus 10p tuomari keskeytti = 118p / ei tulosta

PAJÄ 3 ( Voittaja-luokka):
1. Petri Koponen & saksanpaimenkoira "Acetarasfranco": Maasto 190p Tottelevaisuus 83p = 273p / 1-tulos, koulutustunnus JK3
2. Niilo Hämäläinen & Espanjanvesikoira "Ferdores Kadett Katam": Maasto 197p Tottelevaisuus 72p = 269p / 2-tulos, koulutustunnus JK3
- Mirja Konnu & Tsekinpaimenkoira "Francis Ford Vita Canina": Maasto 32p ohjaaja keskeytti / ei tulosta
- Eija Hirvonen & Belgianpaimenkoira "Athos": Maasto 30p ohjaaja keskeytti / ei tulosta

Vuosi 2015

Kerimäki 26.10.-8.11.2015 Ajokoe

Ylituomari: Timo Pesonen

1. Suomenajokoira "Ruokosuon Rina" 64.88 AJOK2 /  Om. Matti Mikkonen

Kerimäki 26.9.2015 Jälkikoe (PAJÄ 1,2,3)

Tuomari: Jaana Silvo

PAJÄ 1:

- Bokseri "Harri von Inis Vitrin" & Nita Kekäläinen: M 195 T: ohj. kesk.

PAJÄ 2:

1. Snautseri "Wanhan Purolan La Bomba" & Seija Rämö: M 200 T 72 = 272p, 1-tulos, JK2

- Beauceron "Sucikan Flash" & Miia Jolkkonen: M 195 T 61 = 256p, ei tulosta

PAJÄ 3:

1. Belgianpaimenkoira Groenendael "Athos" & Eija Hirvonen: M 192 T 95 = 287p, 1-tulos, JK3

2. Saksanpaimenkoira "Acetarasfranco" & Petri Koponen: M 180 T 83 = 263p, 2-tulos, JK3

- Espanjanvesikoira "Ferdores Kadett Katam" & Niilo Hämäläinen: M 193 T 68 = 261p, ei tulosta

Kerimäki 2.9.2015 Hakukoe (PAHA 1,2)

Tuomari: Mirja Konnu

PAHA 1:

1. Belgianpaimenkoira groenendael "Athos" & Eija Hirvonen: PAHA1, HK1, 2-tulos, M 160 T 96 = 258p

- Belgianpaimenkoira groenendael "Glenhouse´s Adorable Liar" & Laura Hirvonen: Ei tulosta

- Beauceron "Myöhän Caroliina" & Hannu Myöhänen: Ei tulosta

- Bokseri "Harri von Inis Vitrin" & Nita Kekäläinen: Ei tulosta


PAHA 2:

1. Rottweiler "Finnmaiden´s Kiss me Quick" & Ari Talkkari: PAHA2, HK2, 1-tulos, M 198 T 81 = 279p

2. Snautseri "Wanhan Purolan La Bomba" & Seija Rämö: PAHA2, HK2, 1-tulos, M 195 T 79 = 274p

Kerimäki 14.7.2015 Käyttäytymiskoe (PAKK = Bh-koe)

Tuomari: Mirja Konnu

- Beauceron "Myöhän Caroliina" & Hannu Myöhänen: Hyväksytty BH

- Hovawart "Kultahelmi Cuda" & Niina Karjalainen: Hyväksytty BH

- Snautseri "Wanhan Purolan Tatra" & Hannele Juuti: Hyväksytty BH

- Beauceron "Myöhän Curu" & Hanna Laamanen: Hyväksytty BH

- Belgianpaimenkoira Groenendael "Black Carambas Barbie Girl" & Birgitta Malkki: Ei tulosta

- Suursnautseri " Zaphalayaz Mighty Merlin" & Marju Järvinen: Ei tulosta

Kerimäki 15.6.2015 Tokokoe

Tuomari: Salme Mujunen
Liikkeenohjaaja: Nita Kekäläinen
Koetoimitsija: Satu Behm

ALO-luokka:

1. Snautseri "Wanhan Purolan Sherlock" & Lassi Hiltunen: ALO1 194p KP

2. Kultainennoutaja "Miklaus Sunspot" & Pirita Väänänen: ALO1 190,5p KP

3. Karkeakarvainen saksanseisoja "Mustakallion Ella" & Miia Suhonen: ALO1 189,5p KP

4. Belg.paim. groenendael "Glenhouse´s Adorable Liar" & Laura Hirvonen: ALO1 188,5p KP

5. Belg.paim. groenendael "Agapettus" & Eija Vähäkoski: ALO1 188p KP ja TK1-koulutustunnus

6. Saksanpaimenkoira "Anemoneniityn Inkivääri" & Tiia Hiltunen: ALO1 185p KP

7. X-rotu "Emma" & Tuula Rajansalo: ALO1 178p 

8. Snautseri "Wanhan Purolan Tatra" & Hannele Juuti: ALO1 177,5p

9. Saksanpaimenkoira "Eviloves Rosso" & Jaana Hiltunen: ALO1 174,5p

10. Beauceron "Myöhän Curu" & Hanna Laamanen: ALO2 156,5p

11. X-rotu "Luna" & Satu Rahunen: ALO3 116,5p

12. Kääpiösnautseri "Hoarfrost´s All Just Joy" & Maarit Kataikko: ALO 54p


AVO-luokka:

1. Bordercollie "Kep" & Päivikki Liukkonen: AVO1 199p KP

2. Saksanpaimenkoira "Waltzun Chili" & Tiina Saarelma: AVO2 159p

3. X-rotu "Boris" & Annukka Romunen: AVO3 137p

4. Hovawart "Steinroller Signe": AVO3 110p

5. Lapinporokoira "Poropeukalon Sokeri-Jussi": AVO3 108,5p


VOI-luokka:

1. Novascotiannoutaja "Absolutis Karpalet Drink" & Tanja Luukkanen: VOI3 208,5p

2. Beauceron "Myöhän Adisa" & Arja Myöhänen: VOI 173,5p

Kerimäki 31.5.2015 Jälkikoe (PAJÄ 1,2,3)

Tuomari: Jaana Silvo

PAJÄ 1:

1. Tsekinpaimenkoira "Francis Ford Vita Canina" & Mirja Konnu: PAJÄ1, JK1, 1-tulos, M 197 T 89 = 286p

Bokseri "Harri von Inis Vitrin" & Nita Kekäläinen: PAJÄ1, - ei tulosta, M 195 T Ohjaaja keskeytti

PAJÄ 2:

1. Saksanpaimenkoira "Acetarasfranco"  & Petri Koponen: PAJÄ2, JK2, 1-tulos, M 198 T 75 = 273p

Belgianpaimenkoira groenendael "Athos" & Eija Hirvonen: PAJÄ2, - ei tulosta, M 137 T 95 = 232p

PAJÄ 3:

1. Belgianpaimenkoira malinois "Giramin Dugan" & Niina Toropainen: PAJÄ3, JK3, 1-tulos, M 192 T 90 = 282p --> FI KVA

2. Espanjanvesikoira "Ferdores Kadett Katam" & Niilo Hämäläinen: PAJÄ3, JK3, 3-tulos, M 166 T 71 = 237p


Kerimäki 26.5.2015 Haku-koe (PAHA 1,2,3)

Tuomari: Mirja Konnu

PAHA 1:

1. Bordercollie "Amazeme Millenium Story" & Mari Väänänen: PAHA1 HK1, 1-tulos, M 200 T 85 = 285p

PAHA 2:

1. Australianpaimenkoira "Of Gurrent Extreme Evita" & Mari Karpow: PAHA2 HK2, 1-tulos, M 200 T 88 = 288p

PAHA 3:

1. Belgianpaimenkoira tervueren "Tarkatan Kupari" & Auli Marjola: PAHA 3, HK3, 1-tulos, M 195 T 90 = 285p

2. Beauceron "Black Carambas Oriane le Belle" & Hannu Myöhänen: PAHA3, HK3, 1-tulos, M 193 T 83 = 276p

Vuosi 2014

Kerimäki 20.5.2014 Savonlinnan Kennelkerhon Haku-koe (PAHA 1 ja 2)

Tuomari Mirja Konnu

PAHA 1

Rea Ylitalo ja Pk Collie "Purple Pearl´s Kieran Meneuse": HK-, 0-tulos, M 99 T -, = 99p Ohjaaja keskeytti

PAHA 2


Niina Karjalainen ja Hovawart "Egerian Albiorix": HK2, 1-tulos, M 187 T 83 = 270p

Tia Heino ja bokseri "Vaa´as Unieni Pilvistö": HK-, 0-tulos, M 150 T 47 = 197p

Kerimäki 27.5.2014 Savonlinnan Kennelkerhon Jälki-koe (PAJÄ 1 ja 3)

Tuomari Susanna Fennander

PAJÄ1 (ALO-luokka)

- Mirja Konnu & Tsekinpaimenkoira "Aggy Spirneo": JK1 1-tulos M 200 T 94 = 294p, sij. 1/4

- Eija Hirvonen & Groenendael "Athos": JK1 1-tulos M 177 T 96 = 273p, sij. 2/4 - Niilo Hämäläinen &

Espanjanvesikoira "Ferdores Kadett Katam": JK1 2-tulos M 193 T 76 = 269p, sij. 3/4

- Rea Ylitalo & Pk. Collie "Purple Pearl´s Kieran Meneuse": 0-tulos, M 164 T 31 = 195p Tuomari keskeytti, sij. 4/4

PAJÄ3 (VOI-luokka)


- Niina Toropainen & Belgianpaimenkoira Malinois "Giramin Dugan": JK3 1-tulos M 194 T 89 = 283p, sij. 1/2

- Niina Karjalainen & Hovawart "Egerian Albiorix": 0-tulos, M 185 T 32 = 217p Tuomari keskeytti, sij. 2/2

Kerimäki 17.6.2014 Savonlinnan Kennelkerhon BH-koe

Tuomari Mirja Konnu

- Jaana Makkonen & bordercollie "Solvallarens Amy": Hyväksytty BH

- Mirva Turtiainen & espanjanvesikoira "Ferdores I love Drama": Hyväksytty BH

- Laura Hirvonen & belgianpaimenkoira groenendael "Glenhouse´s Adorable Liar": Hyväksytty BH

- Tiina Saarelma & "Waltzun Chili": Hyväksytty BH

- Nita Muhonen & bokseri "Harri von Inis Vitrin"
: Hyväksytty BH
 
- Petri Koponen & saksanpaimenkoira "Acetarasfranco"
: Hyväksytty BH

Kerimäki 4.9.2014 Savonlinnan Kennelkerhon Haku-koe (PAHA 1, 2, 3)

Tuomari Mirja Konnu

PAHA 1

1. Päivi Tiainen ja saksanpaimenkoira "Kirkemayn Gilda": HK1, 1-tulos, M 192 T 78 = 270p


PAHA 2


1. Vilma Hirvonen ja Beauceron "Myöhän Beatrice": HK2, 2-tulos, M 184 T 78 = 262p

2. Hannu Myöhänen ja Beauceron "Black Carambas Oriane le Belle": HK2, 2-tulos, M 179 T 73 = 252p


PAHA 3

1. Arja Kettunen ja Belgianpaimenkoira groenendael "Dubion Kung-Fu": HK3, 1-tulos, M 181 T 92 = 273p

Pia Iso-Sipilä ja sileäkarvainen noutaja "Black Hugh´s Mit of Island": 0-tulos, M 184 T 63 = 247p

Niina Karjalainen ja Hovawart "Egerian Albiorix": 0-tulos, M 0 T 0 = Ohjaaja keskeytti

Kerimäki 13.9.2014 Savonlinnan kennelkerhon jälkikoe (PAJÄ 1,2,3)

Tuomari Susanna Fennander
Tuomariharjoittelija: Juha Haimila

PAJÄ 1

1. Petri Koponen & saksanpaimenkoira "Acetarasfranco": JK1, 1-tulos, M 197 T 76 = 273p


PAJÄ 3

1. Tanja Lehto & Belgianpaimenkoira groenendael "Eloisa Persoona": JK3, 1-tulos, M 194 T 92 = 286p

2. Mirja Konnu & Tsekinpaimenkoira "Aggy Spirneo": JK3, 2-tulos, M 177 T 87 = 264p

3. Niina Karjalainen & Hovawart "Egerian Albiorix": JK3, 2-tulos, M 177 T 75 = 252p

4. Kirsti Pitkänen & Australianpaimenkoira "Snowtime´s Dusty Desert": JK3, 3-tulos, M 151 T 71 = 222p

5. Jaana Silvo & Belgianpaimenkoira tervueren "Cousin´s Rayla": 0-tulos, M 69p T 56p = 125p

Kerimäki 24.11.-7.12.2014 Ajokoe

Tuomari: Jorma Turtiainen

1. Mari Lyytikäinen ja suomenajokoira "Latukkakorven Jeppe": 92,75 = AJOK1

2. Seppo Hämäläinen ja suomenajokoira "Ruskajussin Kapu": 86,33 = AJOK1

3. Seppo Matikainen ja suomenajokoira "Myllyjoensuun Lippe": 82,21 = AJOK1

4. Matti Mikkonen ja suomenajokoira "Ruokosuon Riki": 76,00 = AJOK1

5. Paavo Massinen ja suomenajokoira "Parkun Ali": 75,17 = AJOK1

6. Reijo Tiusanen ja suomenajokoira "Kessu": 71,96 = AJOK2

7. Matti Mikkonen ja suomenajokoira "Ruokosuon Rina": 68,33 = AJOK2

8. Teemu Huomolin ja suomenajokoira "Ruokosuon Manu": 67,38 = AJOK2

Vuosi 2013

Niina & Rokkis, Mirja Konnu, Maritta & Retu

Kerimäki 4.6.2013 Savonlinnan kennelkerhon järjestämä Haku-koe (PAHA 1,2,3)

Tuomari: Mirja Konnu

PAHA 1

Vilma Hirvonen ja Myöhän Beatrice: HK1 I-tulos M 200 T 77 = 277p sij. 1/1 / Mirja Konnu

PAHA 2

Ari Talkkari ja Finnmaiden´s Kiss Me Quick: HK- M 70 T - Ohjaaja Keskeytti / Mirja Konnu

Laura Kettunen ja Glenhouse´s Qimura Qinny: HK- M 167 T 62 = 229p / Mirja Konnu

Niina Karjalainen ja Egerian Albiorix: HK- Ohjaaja keskeytti / Mirja Konnu

PAHA3

Arja Myöhänen ja Myöhän Adisa: HK3 II-tulos M 177 T 80 = 257p sij. 1/2/ Mirja Konnu

Hannu myöhänen ja Myöhän Asser: HK3 III-tulos M 154 T 84 = 238p sij. 2/2 / Mirja Konnu

Kennelkerhon jälkikoe (PAJÄ1) 2.7.2013 Kopurissa

Tuomari: Mirja Konnu

1. Sanna Jääskeläinen & Brigadens Damage: JK1 I-tulos, M 198 T 98 = 296

2. Heidi Ruuskanen & Fly: JK1 I-tulos, M 175 T 95 = 270

3. Niina Karjalainen & Egerian Alborix: JK1 II-tulos, M 172 T 81 = 253

- Kirsti Pitkänen & Snowtime´s Dusty Desert: JK-, M 116 T 89 = 205

- Teija Korvala & Bestseller Nasta Naksalit: JK-, M 132 T- Ohjaaja keskeytti

Piirinmestaruus hakukoe 28.9.2013 (PAHA 3) Kopurissa

Tuomari: Mirja Konnu

1. Arja Myöhänen & Myöhän Adisa: HK3 I-tulos, M 185, T 86 = 271

2. Maija Pakkala & Mustantassun Kerkko: HK3 II-tulos, M 191, T 73 = 264

- Hannu Myöhänen & Myöhän Asser: Tuomari keskeytti

Kennelkerhon jälkikoe 27.10.2013 (PAJÄ 1,2,3) 27.10.2013 Kopurissa

Tuomari: Mirja Konnu

ALO (PAJÄ 1)

- Maritta Karvinen-Kivimurto & Frau Fortuna Merlin: JK-, M 192 T 58 = 250

- Niina Laajala & Asturbox Explorer: JK-, M 31 Ohjaaja keskeytti

AVO (PAJÄ 2)

1. Niina Karjalainen & Egerian Albiorix: JK2 II-tulos, M 176 T 76 = 252

- Paula Kolehmainen & Aireddan Alonso: JK-, M 142 Ohjaaja keskeytti

VOI (PAJÄ 3)

1. Niina Toropainen & Giramin Dugan: JK3 II-tulos, M 186 T 80 = 266

- Lilli Rahkonen & Terrun Lufox: JK-, M 191 T 67 = 258

Kennelkerhon ajokoe 4.-17.11.2013 Savonlinnassa

Tuomari: Timo Pesonen

1. Satumeren Sisu & Juha Nousiainen Joensuu: pist. 92.08 AJOK1

2. Ruokosuon Retu & Pirkko Kokko (SKK) Savonlinna: pist.80.46 AJOK 1

3. Satumeren Niko & Veli Mikkonen Heinävesi: pist.76.33 (koirasta MVA) AJOK1

- Ruokosuon Rina Matti Mikkonen (SKK) Savonlinna: pist.41.54

- Myllyjoensuun Lippe & Seppo Matikainen Sulkava: pist.40.79

- Intolan Siiri & Pirkko ja Terho Silvennoinen Savonlinna: pist. 40.13

- Ajopolun Ura & Paavo Massinen Savonlinna: pist.34.21

- Latukkakorven Jeppe & Mari Lyytikäinen: pist.30.08

Kennelkerhon puheenjohtaja Hannu Myöhänen & Ajokokeen palkitut (2. vas Kennelkerhon Pirkko Kokko)